Як повернути 1% пенсійного збору при першій купівлі квартири?

При купівлі-продажу квартири в Україні, обов’язок сплатити податки та збори покладено не лише на продавця, а й на покупця. Покупець зобов’язується сплатити до бюджету збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості квартири. Однак не всі знають, що чинним законодавством передбачено можливість звільнення громадян від сплати такого збору, а значить сплачений збір можна повернути. Як це зробити, ми розповімо далі.

Розмір пенсійного збору, який сплачується покупцем у разі придбання квартири передбачено Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідного до цього Закону, пенсійний збір сплачується у розмірі 1% від вартості квартири вказаної в договорі купівлі-продажу. Порядок сплати збору врегульовано Порядком сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 р.


п.15-1 Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій

Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.


Таким чином, із загального правила про обов’язковість сплати збору законодавцем встановлено виняток: збір не сплачують особи, які придбавають житло вперше та особи, які перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов. Якщо з особами, що перебувають на обліку все зрозуміло, адже факт перебування у черзі на одержання житла підтверджується документально і в таких осіб не виникає проблем із звільненням від сплати збору при нотаріальному посвідченні договору, то з особами, які придбавають житло вперше – є суттєва колізія. Справа в тому, що чинним законодавством України не передбачено механізму встановлення факту придбання житла особою вперше, а значить документально підтвердити це неможливо. Ані витяг з реєстру нерухомого майна, ані інформаційна довідка з державного реєстру речових прав на нерухоме майно не визнаються нотаріусами належними доказами придбання житла особою вперше. У зв’язку з цим, у покупця немає іншого виходу, як сплатити пенсійний збір, оскільки без підтвердження сплати збору жодний нотаріус не посвідчить договір купівлі-продажу квартири. Отже, сьогодні в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи особа придбала нерухомість вперше.

 

Факт  придбання квартири вперше може бути встановлений виключно в судовому порядку, після чого сплачений збір має бути повернутий особі в повному розмірі.

Судова практика виходить з того, що держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов’язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу. Саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб’єкта владних повноважень, зобов’язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа придбала житло не вперше. Відсутність можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше, не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами.


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


 

Для  повернення 1% збору, сплаченого до Пенсійного фонду, необхідно вчинити наступні дії:

 

 

1) Зібрати усі можливі докази, щодо реєстрації на  покупця лише однієї придбаної квартири. Такими доказами можуть бути  витяги та інформаційні довідки з реєстру прав на нерухоме майно, довідки БТІ.

2) Звернутися до відповідного органу Пенсійного фонду із заявою про повернення помилково сплаченого збору. Це необхідно для того, щоб отримати офіційну відмову органів Пенсійного фонду у поверненні збору. Лист Пенсійного фонду буде нічим іншим, як документальним підтвердженням порушення ваших прав, що є передумовою звернення до суду.

3) Подати до адміністративного суду  позов про зобов’язання вчинити певні дії. На цьому етапі важливо правильно скласти позовну заяву. За наявності будь-яких відхилень від змісту та форми, позов може бути залишений без розгляду. Після проголошення судового рішення потрібно отримати його копію та виконавчий лист.

4) Звернутися до відповідного органу Пенсійного фонду із заявою про видачу подання на повернення коштів. До такої заяви додається копія судового рішення та виконавчий лист. Як правило, після цього подання надсилається на адресу відповідного органу Державної казначейської служби, однак може бути надане заявнику особисто для подальшого його звернення до органів казначейства.

5) Звернутися до відповідного органу Державної казначейської служби із заявою про перерахування коштів на ваш поточний банківський рахунок.  В цій заяві важливо правильно вказати банківські реквізити отримувача. Якщо подання не надсилалося органам казначейства, а було надано вам особисто в руки, тоді  до заяви необхідно додати оригінал подання. Строк перерахування коштів на ваш банківський рахунок займе до 10-ти  календарних днів.

Процедура повернення збору з бюджету вимагає не мало зусиль та часу. Для того, щоб процедура повернення збору пройшла успішно та якомога швидше, рекомендуємо скористатися послугами юристів. Юристи Адвокатського бюро «ЮРЛАЙТ» допоможуть вам повернути збір, сплачений до Пенсійного фонду. Ми самостійно складемо заяви, сформуємо документи, здійснимо представництво ваших інтересів у суді, органах Державної казначейської служби та Пенсійного фонду. Для замовлення послуги зателефонуйте нам за вказаними нижче телефонними номерами, або заповніть цю письмову форму (натисніть тут, щоб залишити заявку).

Іван Горобівський

Замовити зворотній дзвінок


Телефон: (096) 283-90-84

Вайбер: (093) 783-06-73

Електронна пошта: office@urlight.com.ua

Скайп: yurelated


Підпишіться на наш інстаграм
Отримайте безкоштовну консультацію
 


 

2 коментаря на “Як повернути 1% пенсійного збору при першій купівлі квартири?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *